Ginkgo biloba

GINKGO BILOBA

Jinan dvoulaločný, latinsky ginko biloba, je strom dorůstající až do výšky 35 metrů. Je jednou z nejstarších rostlin na světě (vyskytoval se již před dvěma sty miliony lety) a jako léčivá droga se využívají jeho listy. V Číně znají jeho vlastností už po staletí a tento strom se objevuje v mnoha čínských a japonských ságách a pohádkách.  Jinan je v celé Asii považován za svatý strom. Říkalo se o něm, že dokáže odvrátit oheň a zlo, proto byl často vysazován v blízkosti domů a chrámů.

Listy jinanu obsahují flavonoidy, terpenické laktony, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barviva a sacharidy.

Ginko biloba je známá především díky svému pozitivnímu působení na centrální nervový systém a krevní oběh. Rozšiřuje cévy, zlepšuje prokrvení a díky tomu je skvělým prostředkem proti náhlým mozkovým  příhodám a infarktu myokardu. Listy se využívají také při náhle vzniklé hluchotě, poruchách paměti, závratích, otocích mozku a Alzheimerově chorobě. Dále se jinan používá při léčbě Parkinsonovy choroby, hučení v uších, praskání cév, křečových žil, nedokrvení dolních končetin. Pomáhá při bolestech hlavy, pomatenosti a úzkostných stavech, také při srdeční arytmii. Ginko biloba je také ceněna pro své antioxidační a protialergické účinky. Výtažek z listů působí jako antibiotikum.

Tradiční čínská medicína používá jinan k léčbě astmatu, zažívacích potíží, kašle, omrzlin a senility. V prvním velkém atlase čínských rostlin byl popisován jako lék na srdce, plíce a potíže s pamětí. V Japonsku jedli pražená semena jinanu jako prevenci proti opilosti a ajurvédští léčitelé vyráběli z ginko biloby bájnou sómu – elixír dlouhověkosti.

 

Věděli jste, že stromy jinanu dvoulaločného se mohou dožít více než 2 000 let?

 

https://www.prozdravi.cz/ginkgo-biloba-1/

http://www.kaduceus.cz/online/zdravi/377/jinan-dvoulalocny-strom-moudrosti-a-dlouhovekosti.aspx

https://120na80.vitalia.cz/clanky/ginkgo-biloba-3-tipy-jak-vyuzit-listy-jinanu/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jinan_dvoulalo%C4%8Dn%C3%BD

https://www.celostnimedicina.cz/ginkgo-biloba–jinan-dvoulalocny.htm

http://extrastory.cz/1400-let-stary-jinan-dvoulalocny-zaplavil-svymi-zlatymi-listy-cinsky-klaster.html

0
%d blogerům se to líbí: