GUARANA – dar bohů

Rostlina, ze které se guarana získává, se nazývá Paullinia cupana (Paulinie opojná). Tento dřevnatý popínavý keř se vyskytuje v Brazílii a Venezuele. Plodem jsou sytě červené tobolky s černým zrnem, které je obaleno bílou dužinou. Svým vzhledem tak plod připomíná oko.

Indiánská legenda vypráví o „božském dítěti“, které bylo zabito hadem a jeho oči daly vzniknout tomuto keři.  Guarana byla indiány považována za dar bohů a používali ji k povzbuzení, zvýšení výkonnosti a potlačení hladu. Ze semen připravovali léčivou pastu či povzbuzující nápoj podobný kávě nebo čaji. Jezuitští misionáři v 17. století zaznamenali, že díky guaraně mají indiáni „tolik energie, že mohou jít jeden den lovit a skončit až následující, aniž by pocítili hlad.“ Díky vysokému obsahu tříslovin využívají indiáni guaranu také proti průjmu a úplavici.

Hlavní účinnou složkou guarany je kofein. Toho obsahuje guarana asi 4x více než káva, ale na rozdíl od kávy se kofein z guarany uvolňuje postupněji (většinou po dobu šesti až osmi hodin) – tím zajistí dlouhodobější povzbuzení a dodání energie.

Guarana dále obsahuje guaranin a další účinné látky, jako jsou teobromin a teofillin (ty najdeme také v kávě a čaji). Dohromady s kofeinem tak tyto složky stimulují centrální nervový systém, čímž dochází k odstranění psychické a fyzické únavy, ke zlepšení mentálních funkcí, zvýšení výkonu organismu, chuti do cvičení a zlepšení sportovního výkonu.

Guarana je také zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B a některých minerálů.

Nejčastější využití tedy guarana najde při únavě organismu. Dodá energii a napomůže celkové regeneraci a revitalizaci organismu. Je vhodná při nervovém vypětí, depresích a můžeme ji použít také během rekonvalescence a po dlouhodobých nemocech. Guarana působí jako antioxidant a analgetikum, podporuje mozkovou, srdeční a cévní činnost. Zlepšuje paměť a schopnost soustředění.

Díky všem svým pozitivním účinkům je guarana oblíbená především u studentů, manažerů a řidičů.

 

Věděli jste, že guarana je vhodná také při redukčních dietách, protože snižuje chuť k jídlu a zvyšuje rychlost metabolismu?

 

zdroje:

https://www.celostnimedicina.cz/jak-prekonat-unavu-zdraveji-s-guaranou.htm

https://www.celostnimedicina.cz/guarana-matecna-rostlina-paulinia-cupan-paulinie-opojna.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Paulinie_n%C3%A1pojn%C3%A1

http://guarana-stimulant.cz/o-guarane.html

http://www.energiezivota.com/energie-zivota/447-guarana–neprekonatelny-prirodni-stimulant

0

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Are you sure?

By disagreeing you will no longer have access to our site and will be logged out.

%d blogerům se to líbí: