GUARANA – dar bohů

Rostlina, ze které se guarana získává, se nazývá Paullinia cupana (Paulinie opojná). Tento dřevnatý popínavý keř se vyskytuje v Brazílii a Venezuele. Plodem jsou sytě červené tobolky s černým zrnem, které je obaleno bílou dužinou. Svým vzhledem tak plod připomíná oko.

Indiánská legenda vypráví o „božském dítěti“, které bylo zabito hadem a jeho oči daly vzniknout tomuto keři.  Guarana byla indiány považována za dar bohů a používali ji k povzbuzení, zvýšení výkonnosti a potlačení hladu. Ze semen připravovali léčivou pastu či povzbuzující nápoj podobný kávě nebo čaji. Jezuitští misionáři v 17. století zaznamenali, že díky guaraně mají indiáni „tolik energie, že mohou jít jeden den lovit a skončit až následující, aniž by pocítili hlad.“ Díky vysokému obsahu tříslovin využívají indiáni guaranu také proti průjmu a úplavici.

Hlavní účinnou složkou guarany je kofein. Toho obsahuje guarana asi 4x více než káva, ale na rozdíl od kávy se kofein z guarany uvolňuje postupněji (většinou po dobu šesti až osmi hodin) – tím zajistí dlouhodobější povzbuzení a dodání energie.

Guarana dále obsahuje guaranin a další účinné látky, jako jsou teobromin a teofillin (ty najdeme také v kávě a čaji). Dohromady s kofeinem tak tyto složky stimulují centrální nervový systém, čímž dochází k odstranění psychické a fyzické únavy, ke zlepšení mentálních funkcí, zvýšení výkonu organismu, chuti do cvičení a zlepšení sportovního výkonu.

Guarana je také zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B a některých minerálů.

Nejčastější využití tedy guarana najde při únavě organismu. Dodá energii a napomůže celkové regeneraci a revitalizaci organismu. Je vhodná při nervovém vypětí, depresích a můžeme ji použít také během rekonvalescence a po dlouhodobých nemocech. Guarana působí jako antioxidant a analgetikum, podporuje mozkovou, srdeční a cévní činnost. Zlepšuje paměť a schopnost soustředění.

Díky všem svým pozitivním účinkům je guarana oblíbená především u studentů, manažerů a řidičů.

 

Věděli jste, že guarana je vhodná také při redukčních dietách, protože snižuje chuť k jídlu a zvyšuje rychlost metabolismu?

 

zdroje:

https://www.celostnimedicina.cz/jak-prekonat-unavu-zdraveji-s-guaranou.htm

https://www.celostnimedicina.cz/guarana-matecna-rostlina-paulinia-cupan-paulinie-opojna.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Paulinie_n%C3%A1pojn%C3%A1

http://guarana-stimulant.cz/o-guarane.html

http://www.energiezivota.com/energie-zivota/447-guarana–neprekonatelny-prirodni-stimulant

0
%d blogerům se to líbí: