Kola pravá

KOLA PRAVÁ (Kolovník zašpičatělý)

Kolovník zašpičatělý je 15 – 20 metrů vysoký strom, který roste převážně v západní Africe. Je pěstován pro vysoce ceněná kolová semena. Afričtí domorodci žvýkají tato semena pro stimulaci organismu a podle některých zdrojů také k zahnání žízně. Kolovník je v Africe považován za posvátný strom, plody se používají k uctění návštěvy i jako dekorace.

Mezi účinné látky koly patří alkaloidy kofein (kola obsahuje asi 2-3% kofeinu), theobromin a theofyllin. Dále jsou to třísloviny, silice a škrob.

Díky obsaženému kofeinu působí semena kolovníku jako stimulant centrální nervové soustavy, oddalují pocit únavy, prospívají naší mysli. Mají pozitivní vliv na naši paměť, působí proti stresu a migrénám. Užívání plodů pomáhá při duševních potížích, jako jsou deprese, úzkosti nebo frustrace. Theobromin působí jako kardiostimulant – stimuluje srdeční činnost a celkově ji urychluje. Třísloviny mají antiparazitární účinek, tlumí průjem a pomáhají při střevních potížích.

Tradiční africká medicína doporučuje plody kolovníku k tlumení žízně, hladu a bolesti. Kolovník se používal k navrácení ztracené vitality, chutě do života, při únavě jakéhokoli charakteru a také jako afrodiziakum.

Kolovník sehrál důležitou roli při vzniku kolového nápoje, který je populární dodnes. Roku 1865 přišel americký farmakolog John Pemberton s lékem, který měl pomoci od bolesti. Jednalo se o nápoj obsahující víno, kolovník, koku, cukr a další suroviny. Když byla ve dvacátém století zavedena prohibice a používání koky bylo zakázáno, musela se receptura nápoje změnit a vznikla Coca-cola, jak ji známe dnes.

Věděli jste, že kolová semena jsou stále v některých částech Afriky používána jako platidlo?

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolovn%C3%ADk_za%C5%A1pi%C4%8Dat%C4%9Bl%C3%BD

https://www.salviaparadise.cz/herbar-rostlin-kolovy-orech-cola-acuminata-c-736_861.html

https://botanic.cz/herbar/cola-acuminata

0
%d blogerům se to líbí: