Kurkuma

KURKUMA –  zlatý prášek

Kurkuma neboli indický zázvor či indický šafrán, je koření žluté barvy získané ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Největším producentem kurkumy je Indie, dále se pěstuje na Srí Lance, v Číně, Indonésii, Peru nebo Jamajce. Asi nejznámější využití kurkumy je v kari koření, typickém pro indická jídla. Hlavní složkou kurkumy je kurkumin, barvivo, které dodává koření typickou žlutou barvu.

V Indii je kurkuma využívána již tisíce let, nejen jako koření, ale také jako lék či barvivo. Ayurvéda označuje kurkumu za jeden z nejlepších léčebných prostředků.

Kurkuma má široké spektrum účinků. Pomáhá zvyšovat odolnost organismu a imunitu, zlepšuje regeneraci, má vliv dokonce i na psychiku. Koření je řazeno mezi antioxidanty a působí protizánětlivě. Kurkuma jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a také vstřebávání živin. Dále působí pozitivně na prokrvení, snižuje nebezpečí tvorby krevních sraženin. Lidové léčitelství využívá tuto bylinu při chronických onemocněních jater a žlučníku, bolestech břicha, nadýmání a také proti parazitům. Prokázané jsou také pozitivní účinky na menstruační cyklus. Nejnovější studie ukazují, že kurkuma by mohla mít význam jako doplněk léčby nádorových onemocnění.

Účinky kurkumy podporuje její kombinace se zázvorem či skořicí.

 

Věděli jste, že indické ženy používají kurkumu k projasnění a zlepšení kvality pleti?

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurkuma

http://www.wellnesslife.cz/kurkuma/

https://www.zena.cz/zdravi/kurkuma-aneb-zlaty-zazrak-proc-a-jak-ji-jist/r~8b034148ab3611e68f32002590604f2e/?redirected=1504117618

https://www.celostnimedicina.cz/kurkuma-dlouha-curcuma-longa.htm

 

0
%d blogerům se to líbí: