Rhodiola rosea

[:cs]

ROZCHODNICE RŮŽOVÁ (Rhodiola rosea) – zlatý kořen

Rozchodnice růžová (latinsky Rhodiola rosea) je vytrvalá horská rostlina s mnoha drobnými květy. Vyskytuje se především v arktické a subarktické oblasti po celé zeměkouli a ve vyšších nadmořských výškách. Narazit na ni můžeme na Sibiři, v Pyrenejích, Alpách, Karpatech a na dalších místech. V Česku je rostlina považována za ohroženou a výjimečně se nachází v ledovcových kotlích v Krkonoších a Hrubém Jeseníku.

Rozchodnice je řazena mezi adaptogeny a za léčivou část se považuje dužnatý oddenek, nať i přídatné kořeny. Tyto části obsahují organické kyseliny, silice, třísloviny, flavonoidy, jednoduché fenolické látky a monoterpeny.

Léčivé účinky rozchodnice jsou známy už od pradávna. Je využívána pro zvýšení fyzických i psychických sil. I přesto, že tato rostlina neobsahuje kofein, je její schopnost stimulace až o 60% vyšší než u přípravků na bázi kofeinu. Svým působením rozchodnice skvěle konkuruje ženšenu.

Rozchodnice má centrální stimulační účinek, zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť, zvyšuje hladinu dopaminu, zvyšuje imunitní reakci organismu a normalizaci hladiny glukózy v krvi. Dále působí blahodárně na žaludeční sliznici a pomáhá chránit srdce. Rozchodnice také zvyšuje sexuální vitalitu, přímo léčí nemocí jater, popáleniny, prokázány jsou také její účinky při léčbě rakoviny.

Díky svému působení se rozchodnice uplatňuje také ve sportu, především u výrazně zátěžových tréninků, kde se výrazně uplatňuje stres a velká potřeba energie.

Věděli jste, že výzkumné experimentální modely s Rozchodnicí růžovou zaznamenaly vyšší výkonnost během fyzických aktivit?

 

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozchodnice_r%C5%AF%C5%BEov%C3%A1

https://www.celostnimedicina.cz/rozchodnice-ruzova-rhodiola-rosea.htm

http://www.prirodnicestou.cz/rozchodnice-ruzova-rhodiola-rosea/

 [:en]ROZCHODNICE RŮŽOVÁ (Rhodiola rosea) – zlatý kořen

Rozchodnice růžová (latinská Rhodiola rosea) je vytrvalá horská rostlina s mnoha malými květy. Vyskytuje se především v arktických a subarktických oblastech po celém světě a ve vyšších nadmořských výškách. Narazit na ni můžeme na Sibiři, v Pyrenejích, Alpách, Karpatech a dalších místech. V Česku je rostlina považována za ohroženou a výjimečně se nachází v ledovcových kotlích v Krkonoších a Hrubém Jeseníku.

Rozchodnice je mezi adaptogeny a za léčivou část považována za dužnatý oddenek, nať i přídatné rohy. Tyto části obsahují organické kyseliny, křemičitany, trávníky, flavonoidy, jednoduché fenolické látky a monoterpeny.

Léčivé účinky rozchodnice jsou známé již od pradávny. Je využívána pro zvýšení fyzických i psychických sil. Přesto, že tato rostlina neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je o 60% vyšší než u přípravků na bázi caffeinu. Svým působením rozchodnice skvěle konkuruje ženšenu.

Rozchodnice má centrální stimulační účinek, zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť, zvyšuje hladinu dopaminu, zvyšuje imunitní reakci organismu a normalizuje hladinu glukózy v krvi. Dále působí blahodárně na žaludeční sliznici a pomáhá chránit srdce. Rozchodnice také zvyšují sexuální vitalitu, přímo léčí onemocnění jater, popáleniny, prokázány jsou také její účinky při léčbě rakoviny.

Díky svému působení se rozchodnice uplatňuje i ve sportu, především u značně zátěžových tréninků, kde se výrazně uplatňuje stres a velká potřeba energie.

Věděli jste, že výzkumné experimentální modely s Rozchodnicí růžovou zaznamenaly vyšší výkonnost během fyzických aktivit?

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozchodnice_r%C5%AF%C5%BEov%C3%A1

https://www.celostnimedicina.cz/rozchodnice-ruzova-rhodiola-rosea.htm

http://www.prirodnicestou.cz/rozchodnice-ruzova-rhodiola-rosea/[:]

0