YERBA MATÉ

Yerba maté jsou sušené lístky a částečně i stonky cesmíny paraguayské, až 15 metrů vysokého stálezeleného stromu. Roste na území Argentiny, Brazílie, Paraguaye, Peru a Chile. V těchto oblastech je pití maté součástí kulturního života, popíjí se při různých slavnostních příležitostech, ale také během dne pro zahnání žízně a doplnění energie. Podle legendy bylo maté darem bohů pro národ paraguayského kmene Guaraní. Samotnému nápoji přezdívali „nápoj bohů“ a kromě jeho využití v léčitelství sloužilo yerba maté také jako platidlo při výměnném obchodu.

Maté je známé především pro jeho povzbuzující účinky. Obsahuje kofein (přibližně 0,9 – 1,7%), matein, theobromin a teofylin a díky kombinaci těchto látek maté působí výrazněji  a dlouhodoběji než čaj nebo káva.

Mimo to je maté bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky a antioxidanty. Z vitamínů se může pochlubit vysokým množstvím vitamínu A, B1, B2, B3, B5 a C. Mezi obsažené minerály patří vápník, hořčík, mangan, železo, selen, draslík, křemík a fosfor. Navíc v maté najdeme asi 15 druhů aminokyselin.

Yerba maté působí povzbudivě a stimulačně, oddaluje nástup únavy, dodává energii, zrychluje myšlenkové pochody a zlepšuje paměť. Má také pozitivní vliv na imunitní a nervový systém, hraje roli při procesu čištění krve, podporuje funkci ledvin, zlepšuje látkovou výměnu a působí proti zadržování přebytečného množství tekutin v těle. Pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi. Mezi jeho další účinky patří podpora trávení a tlumení pocitu hladu – také proto je maté doporučováno při redukčních dietách.

Věděli jste, že maté se podává v nádobě z vydlabané tykve s úzkým hrdlem, které se říká kalabasa a usrkává se bambusovým brčkem nebo kovovou slámkou, zvanou bombilla?

 

https://www.celostnimedicina.cz/yerba-mate.htm

http://www.epochtimes.cz/20060810943/Caj-Mate-napoj-bohu.html

https://www.cajovydychanek.cz/clanek-historie-yerba-mate.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mat%C3%A9

0
%d blogerům se to líbí: