ZÁZVOR

Zázvor je koření získávané z oddenku tropické vytrvalé rostliny pocházející z Dálného východu, zázvoru lékařského. Účinky zázvoru byly známé Indům i Číňanům více než před třemi tisíci lety, užívali ho nejen jako koření, ale také jako lék.

Zázvor obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C, E a minerály draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník, železo. Bohatý je také na aminokyseliny a mastné kyseliny. Za typickou vůni zázvoru jsou odpovědné především silice.

Tradičně se zázvor využívá při nevolnostech žaludečních, cestovních a těhotenských. Dále k léčbě nachlazení, kašle, střevních infekcí, k podpoře trávení, ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, při špatném prokrvení končetin nebo ke srážení horečky. Při pravidelném užívání zázvor posiluje imunitní systém a zvyšuje tak obranyschopnost organismu. Účinnost zázvoru byla prokázána u řady nádorů (např. u rakoviny tlustého střeva, žaludku, kůže, jater, prostaty, vaječníků). Zázvor pomáhá také při redukci váhy a je také označován za afrodiziakum.

Zázvor má silné protizánětlivé a analgetické účinky, působí antibakteriálně a řadí se mezi antioxidanty.

 

Věděli jste, že za ostrou chuť zázvoru může látka zvaná gingerol, který je svým složením podobný kapsaicinu (obsaženému v chilli papričkách)?

 

https://www.celostnimedicina.cz/zazvornik-lekarsky-zingiber-officinale.htm

http://www.spektrumzdravi.cz/zazvor-a-jeho-ucinky-hrave-nahradi-lekare

https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1zvor_(ko%C5%99en%C3%AD)

https://www.bylinkovo.cz/zazvor-a-jeho-ucinky-2/?gclid=Cj0KCQjwlf_MBRDUARIsAD8Gj8DJ6RCtqRH3MFmSBdDaFVFMlPWEj3DFNfNnIV-HcXUVFUAnmnTFLtsaAgkjEALw_wcB

0
%d blogerům se to líbí: