ŽENŠEN – všelék i afrodiziakum

Ženšen pravý (panax ginseng; všehoj ženšenový) je léčivá bylina, přirozeně se vyskytující v Číně, Koreji a ve východním Rusku. Mezi jeho druhy patří korejský ženšen a čínský ženšen.

Asi nejznámější a nejvíce využívanou částí této byliny je rozvětvený kořen, který svým tvarem připomíná lidské tělo. Není tedy divu, že čínské„rén-shēn“, od něhož je název ženšen odvozen, můžeme vyložit jako „člověčí kořen“ nebo i „síla země v podobě člověka.“

V oblasti východní Asie je ženšen známý už přes 5 000 let. První zmínky o ženšenu se vyskytují v čínské knize o bylinách již v 1. století před naším letopočtem. „Ženšen posiluje 5 životně důležitých orgánů: játra, srdce, slezinu, plíce a ledviny, protože harmonizuje energii Yin a Yang. Posiluje energii a krev. Ženšen zklidňuje ducha a zahání strach. Je to mocné sedativum vědomí. Jeho dlouhodobé užívání posiluje organismus a prodlužuje trvání života,“ napsal císařský lékař Li Shi Chen. Díky až mytickým účinkům této léčivé drogy bylo její pěstování a sklizeň zpočátku pouze výsadou panovníka.

Do Evropy se ženšen dostal společně s Marcem Polem ve 13. století a také tady byl po dlouhá léta dostupný pouze šlechtě

Ženšen působí na lidský organismus velmi komplexně. Obsahuje celou řadu účinných látek, mezi ty nejvýznačnější patří saponiny, antioxidanty, polysacharidy, aminokyselin, vitamíny, minerální látky a peptidy. Bylina se řadí mezi adaptogeny, tedy léčivé rostliny, které zvyšují odolnost organismu proti fyzickému i psychickému přetížení. Výsledky vědeckých studií prokázaly působení na oběhový systém, na centrální nervovou soustavu, na soustavu žláz s vnitřní sekrecí nebo imunitní systém.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje ženšen jako „profylaktický a regenerační prostředek pro zvýšení duševní a tělesné kapacity v případech slabosti, vyčerpání, únavy a ztráty koncentrace a při rekonvalescenci.“ Také probíhají studie zaměřující se na účinky ženšenu během léčby diabetu.

Ženšen stimuluje činnost nervového a hormonálního systému, zlepšuje látkovou výměnu i hojení ran. Má antibakteriální schopnosti, pomáhá při ateroskleróze, zánětech, nespavosti. Pozitivně také reguluje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Dále zlepšuje činnost mozku, posiluje paměť a zbystřuje smysly, pomáhá odstranit únavu a má antistresový účinek.

Ženšen se mimo jiné využívá také jako afrodiziakum – zvyšuje hladinu testosteronu, vyrovnává hormonální aktivitu, má velmi příznivý vliv na erekci a neplodnost.

Věděli jste, že v Jižní Koreji působí od roku 1975 společnost The Korean Society of Ginseng, podporující výzkum ženšenu?

 

 

 

 

zdroje:

http://apps.who.int/medicinedocs/en/d/Js2200e/19.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDen%C5%A1en_prav%C3%BD

http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/244-zensen-pravy-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci

https://www.celostnimedicina.cz/zensen-tisicilety-zazrak-cinskych-cisaru.htm

https://korejsky-zensen.cz/o-zensenu/historie-korejskeho-zensenu/

 

0
%d blogerům se to líbí: